Japonya Turistik Vize İşlemleri

Japonya Turistik Vize

Japonya Vize Muafiyet Programı Ekim ayı itibarıyla Covid salgını öncesi uygulamasına geri döndü. Turistik gezi, eğlence ve benzeri sebeplerle gerçekleştirilecek seyahatlerde kullanılan Japonya turistik vize de eski uygulamaya dönüldü. Son karara göre; 90 güne kadar Japonya seyahatlerine vize muafiyeti getirildi. Fakat, geçmişte ülkeden sınır dışı edilen, yasağı buluna kişiler için bu vize muafiyeti uygulaması geçerli olmayacak.

Japonya Vize Türleri

Japonya vizeleri, 

 • Diplomatik vize, 
 • Resmi görevli vizesi, 
 • Çalışma vizesi, 
 • Genel vize, 
 • Kısa süreli konaklama vizesi, 
 • Transit vize ve 
 • Özel vizedir.

Diğer vizelere dair bilgi almak için lütfen Japonya Konsolosluğu sayfamızı kontrol ediniz.

Japonya Turistik Vize Başvurusu

Turizm, iş, arkadaş veya akraba ziyareti için 90 güne kadar Japonya’da konaklama vize muafiyeti kapsamındadır. Ayrıca yabancı turistlerin paket turlarına katılımını kısıtlayan ek  tedbirler de Ekim ayı itibarıyla kaldırıldı.

Japonya Turist Vizesi Evrakları

1 Nisan 2011'den beri Türkiye’den Japonya’ya seyahat edecek vatandaşların  dijital okumaya uygun Pasaport (MRP) ya da ICAO standartlarına uygun e-Passport sahibi olmaları gerekmektedir. Eski kimlik ve pasaportlar ile seyahat eden kişilerin Japonya’ya girişine izin verilmeyebilir. Bu nedenle eğer değiştirecek vaktiniz yok ise vize ile ülkeye girmeniz önerilir.

Türk vatandaşlığı dışındaki milliyete tabi diğer kişilerden, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanımlanan ikamet izni belgelerinin ibraz edilmesi istenir. İkamet izni olmayan kişiler veya kısa süreli ikamet izni belgesi sahipleri Japonya vizesine başvuramazlar. 

 • Pasaport

Japonya Devleti 10 yıldan eski; geçerliliği 6 ay altında olan pasaportları kabul etmemektedir. Pasaportunuzun diğer evraklarda yer alan bilgilerle örtüşür olması gerekir. Kimliğiniz ya da pasaportunuzdaki düzenlemeler tüm evraklarda güncel olmalıdır(soy isim değişikliği vb.)

 • Fotoğraf

Japonya vize işlemlerinde talep edilen fotoğraf biyometrik nitelikte ve ölçüsünde olmalıdır.

 • Taahhütname/Uygunluk belgesi

Japonya’ya sizin geri dönüş sorumluluğunuzu karşılayacak şirket veya kuruluşa ait taahhütname kopyası da dosyada bulunması gereken evraklardandır.

 • Seyahat sağlık sigortası

Japonya seyahatinde şu an için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Japonya’da seyahat halinde iken olası bir hastalık ya da kaza anında sizi güvence altına alacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. 
Bunların dışında vize muafiyeti kapsamında olun ya da olmayın güncel vize başvuru ve seyahat uygulamalarını mutlaka gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Japonya Turistik Vize Ücreti

Japonya turistik vize ücreti kısa süreli kalışlarda 230 Türk Lirası ile 490 Türk Lirası arasında değişmektedir. Japonya’da ne kadar süre ile konaklayacağınız ya da kaç kere giriş çıkış yapacağınız vize harcınızın hesaplanmasında göz önünde bulundurulur. Olası bir vize reddi durumunda veya seyahatinizin iptali/ertelenmesinde ödediğiniz vize ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir. Bu nedenle vize sürenizi, evraklarınızı ve vize başvuru formunuzda doldurduğunuz bilgileri eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. 

Vize reddi almanız durumunda tarafınıza sebebine ilişkin bir evrak ulaşacaktır. Bu belgedeki problemlerin çözümlenmesi halinde yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize reddinize itiraz seçeneğini de eğer uygunsa kullanabilirsiniz. Bu durumda ise yine size verilen evrak üzerinde bulunan itiraz birimine dilekçenizi sunabilirsiniz.

Japonya Turistik Vize Başvurusu Sonucu

Japonya turistik vize için hazırlanan dosyanın istenen şekilde teslim edilmesi halinde; başvurunuz 7 ile 14 gün içerisinde cevaplanacaktır. Türkiye ve Japonya özelinde gerçekleşen resmi tatiller de göz önünde bulundurularak seyahat süresi belirlenmeli ve vize işlemleri ona göre başlatılmalıdır.