Japonya Vizesi, Japonya Konsolosluğu

Japonya Vizesi

Japonya koronavirüs salgınından sonra Türkiye vatandaşlarının da dahil olduğu birçok ülkenin girişinde değişiklik yaptı. Uzun süredir vizeden muaf olan ülkeler artık Japonya vizesi başvurusunda bulunmak zorunda.

Alınan son karara göre; 10 Haziran 2022 itibarıyla Japonya’ya giriş vizeye tabi oldu. Japonya'ya giriş vizeleri genel olarak, diplomatik, resmi görevli, çalışma, genel, kısa süreli konaklama, transit ve özel vize olmak üzere 7 kategoride işlem alacaktır. Vize çeşitlerine ilişkin ayrıntılı bilgi Japonya Dışişleri Bakanlığı veya doğrudan Japonya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü'nden alınabilir. Japonya'ya yapılacak seyahatlerde Japonya’dan bir kuruluş veya şirket sorumluluğu şart koşulmaktadır. Bu zorunluluktan Japonya turist vizesine başvuracak kişiler muaftır. 

Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

2022 yılı Haziran ayından  itibaren Japonya’ya seyahat etmek isteyen tüm ziyaretçilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Japonya vize başvurusu için hazırlanacak dosyanın ise eksiksiz olarak hazırlanıp teslim edilmesi gerekir.

Pasaport

Japonya Devleti 10 yıldan eski; geçerliliği 6 ay altında olan pasaportları kabul etmemektedir. Pasaportunuzun diğer evraklarda yer alan bilgilerle örtüşür olması gerekir. Kimliğiniz ya da pasaportunuzdaki düzenlemeler tüm evraklarda güncel olmalıdır(soy isim değişikliği vb.)

Fotoğraf

Japonya vize işlemlerinde talep edilen fotoğraf biyometrik nitelikte ve ölçüsünde olmalıdır.

Taahhütname/Uygunluk belgesi

Japonya’ya sizin geri dönüş sorumluluğunuzu karşılayacak şirket veya kuruluşa ait taahhütname kopyası da dosyada bulunması gereken evraklardandır.

Seyahat sağlık sigortası

Japonya seyahatinde şu an için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Japonya’da seyahat halinde iken olası bir hastalık ya da kaza anında sizi güvence altına alacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. 

ERFS Kaydı

Japonya vizesi başvurularında talep edilen ERFS kaydı, Japonya tarafından onaylanan ve taahhütname verecek katılımcıların kaydedildiği sistemin adıdır. Japonya’ya vize başvurusu yapacak yolcu bu sistemden çağrı yapan kurum ya da şirketin onayını da ibraz etmelidir.

Japonya Vize Ücreti

Japonya vize ücreti kısa süreli kalışlarda 230 Türk Lirası ile 490 Türk Lirası arasında değişmektedir. Japonya’da ne kadar süre ile konaklayacağınız ya da kaç kere giriş çıkış yapacağınız vize harcınızın hesaplanmasında göz önünde bulundurulur. Olası bir vize reddi durumunda veya seyahatinizin iptali/ertelenmesinde ödediğiniz vize ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir.
Bu nedenle vize sürenizi, evraklarınızı ve vize başvuru formunuzda doldurduğunuz bilgileri eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Vize reddi almanız durumunda tarafınıza sebebine ilişkin bir evrak ulaşacaktır. Bu belgedeki problemlerin çözümlenmesi halinde yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize reddinize itiraz seçeneğini de eğer uygunsa kullanabilirsiniz. Bu durumda ise yine size verilen evrak üzerinde bulunan itiraz birimine dilekçenizi sunabilirsiniz.

Japonya Vizesi Onay Süresi

Japonya vizesi için hazırlanan dosyanın istenen şekilde teslim edilmesi halinde; başvurunuz 7 ile 14 gün içerisinde cevaplanacaktır. Türkiye ve Japonya özelinde gerçekleşen resmi tatiller de göz önünde bulundurularak seyahat süresi belirlenmeli ve vize işlemleri ona göre başlatılmalıdır.