Japonya Ticari Vize

Japonya Ticari Vize

Japonya 2012 yılında karşılıklı vize muafiyeti kapsamında Japonya ticari vize de dahil olmak üzere vize talep etmemekteydi. Ancak, koronavirüs pandemisi ile vize prosedürünü güncelleyen Japonya vize işlemlerini Türkiye için de uygulamaya aldı.

Japonya 1 Haziran 2022 tarihli yeni kararla Türkiye'den Japonya'ya yapılacak seyahatlerde Japonya’da faaliyet halinde olan kuruluş ya da şirket sorumluluğunu şart koşmaktadır. Bu zorunluluktan Japonya turistik vizesine başvuracak kişiler hariç tutulmuştur. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından bildirilen son duyuruda; Japonya sınırlarını geçecek kişinin tüm sorumluluğunu üstlenecek kurum olarak kuruluş ve şirketler kast edilmiştir.

Japonya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Haziran 2022 tarihinden itibaren Japonya’ya girmek isteyen tüm ziyaretçiler vize başvurusu yapmak ve olumlu cevap almak zorundadır.

  • Pasaport

Japonya Devleti 10 yıldan eski e geçerliliği 6 aydan az olan pasaportları kabul etmemektedir. Pasaportunuzun diğer evraklarla örtüşür olması gerekir. Soy isim değişikliği ya da isim değişikliği gibi düzenlemeler tüm evraklarda aynı olmalıdır.

  • Fotoğraf

Diğer vize işlemlerinde olduğu gibi biyometrik olarak çekilmiş bir fotoğrafınız dosyaya eklenmelidir.

  • Taahhütname/Uygunluk belgesi

Japonya’ya sizin tüm sorumluluğunuzu karşılayacak şirket ya da kuruluşa ait taahhütname fotokopisi alınmalıdır.

  • Seyahat sağlık sigortası

Japonya seyahatinde şu an için seyahat sağlık sigortası isteğe bağlıdır. Ancak sağlık masraflarını en aza indirmek; olası bir kaza söz konusu olduğunda daha hızlı sonuç alınması adına seyahat sigortanızın olması daha uygun olacaktır. Yukarıda bahsi geçen evraklar dışında mali, kişisel ve mesleki belgeler de talep edilecektir. Bu evraklar başvuru sahibinin durumuna göre değişebilir, bu nedenle danışmanlık hizmeti alarak evraklarınızı eksiksiz hazırlatmanız daha sağlıklı olacaktır.

ERFS Kaydı Nedir?

ERFS kaydı, Japonya Devleti tarafından onaylanan ve taahhütname verecek katılımcıların kaydedildiği sistemdir. Vize başvurusu yapacak kişi bu sistemden çağrı yapan kurum veya şirketin onayını ibraz etmelidir.

Japonya Ticari Vize Ücreti

Japonya ticari vize ücreti 230 Türk Lirası ile 490 Türk Lirası arasında değişmektedir. Japonya’da ne kadar süre ile konaklayacağınız ve giriş çıkış sayınız vize harcınızın belirlenmesinde göz önünde bulundurulur. Olası bir vize reddi halinde ya da seyahatinizin iptali veya ertelenmesi durumunda ödediğiniz vize ücreti tarafınıza geri ödenmeyecektir.

Bu sebeple vize sürenizi, evraklarınızı ve vize başvuru formunuzda doldurduğunuz bilgileri eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Vize reddi olasılığını böylelikle asgariye indirmiş olursunuz. Vize reddi almanız durumunda tarafınıza sebebine ilişkin bir belge verilecektir. Bu belgedeki sorunun çözümlenmesi halinde yeniden başvuru yapılabilir. Vize reddinize itiraz da edebilirsiniz. Bu durumda ise yine size verilen belge üzerinde bulunan birim adreslerine itiraz dilekçenizi sunmanız gerekecektir.

Japonya ticari vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Japonya ticari vizesi için hazırlanan dosyanın talep edildiği şekil ile teslim edilmesi halinde; 7 ila 14 gün içinde cevaplanacaktır. Türkiye ve Japonya özelinde gerçekleşen resmi tatiller de göz önünde bulundurularak seyahat süresi belirlenmeli ve vize işlemleri ona göre başlatılmalıdır.